TSKB’DE SOSYAL SORUMLULUK

TSKB, 61 yıldır “Türkiye’nin büyümesine katkı”da bulunuyor.
Ekonomik kalkınma yarışında ülkemizi ileriye taşıyan bir güç olarak faaliyetlerini sürdüren TSKB, 2010 yılında gerçekleştirildiği kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarında, iklim değişikliği, enerji ve çevre konuları başta olmak üzere, dünyamızın geleceği açısından kritik olan konularda farkındalığı ve duyarlılığı artırmayı sürdürmüştür.

2007’den bugüne, sürdürülebilir bankacılık felsefesini sosyal sorumluluk projelerine etkili bir şekilde entegre etmiş olan TSKB, çevre, enerji ve sürdürülebilirlik konularını yürüttüğü projelerde ele almakta ve bu konulardaki farkındalığın gelişmesine önemli katkıda bulunmaktadır. “TSKB ile Önceliğimiz Çevre” ifadesiyle özetlenen çevre bankası misyonu, 61. hizmet yılının sosyal sorumluluk ve toplumsal duyarlılığı artırma projelerine de damgasını vurmuştur.

TSKB 61. hizmet yılını coşkuyla kutladı.
TSKB, hizmetteki 61 yılın coşku ve gururunu yıl boyunca gerçekleştirdiği bir dizi etkinlik ve kutlama ile yaşamıştır. Banka’nın sürdürülebilir bankacılık misyonuna atfen “60 yıldır süren senfoni” sloganıyla TSKB’nin tüm paydaşlarıyla iletişime geçilerek, Türk ekonomisine sağlanan katma değerin altı bir kez daha çizilmiştir.

“Rüzgarın Kanatları” TSKB ile dönüyor...
TSKB, 61. Kuruluş yıldönümünü, Özcan Yüksek’in hazırladığı, “Rüzgarın Kanatları” isimli özgün bir kitap çalışmasıyla taçlandırmıştır. TSKB, rüzgarın ve yel değirmenlerinin öyküsünü çarpıcı fotoğraflarla bir araya getiren bu kitapla, rüzgarın enerjisini boşa harcamayan yarınları hedeflemiştir.

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında rüzgar gücü, son yıllarda dünya genelinde kullanımı en çok artan enerji kaynağı haline gelmiştir. Özcan Yüksek’in güçlü kalemi ve etkileyici objektifiyle inşa edilen “Rüzgarın Kanatları” isimli özgün kitap çalışması yel değirmenlerini ve rüzgarı metafor olarak kullanarak yenilenebilir enerji kaynaklarına ve sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekmektedir. Bu kitabın, uluslararası paydaş kitlesine ulaştırılması ve bir mesaj vermesi adına İngilizce versiyonu da basılmıştır.

"TSKB ile Önceliğimiz Çevre" ifadesiyle özetlenen çevre bankası misyonu, 61. hizmet yılının sosyal sorumluluk ve toplumsal duyarlılığı artırma projelerine de damgasını vurmuştur.

“Türk Finans Sektöründe Sürdürülebilirlik” TSKB, UNEP FI ve TBB önderliğinde tartışıldı.
TSKB’nin ana sponsorluğunda ve ortak düzenleyiciliğinde, 8 Ekim 2010’da TSKB Cennet Bahçesi’nde “Türk Finans Sektörü için Çevresel ve Sosyal Risk Yönetimi” semineri düzenlenmiştir. UNEP Finance Initiative (UNEP FI) ve Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) eş düzenleyici olduğu seminerde, kredi ve yatırım projelerinde çevresel ve sosyal risklerin göz önünde bulundurulması, risk analizlerinin etkin bir şekilde uygulanması için bir sonraki adımın belirlenmesi, stratejiler ve araçlar aracılığıyla katılımcılara rehberlik edilmesi konuları tartışılmıştır.

Seminere, TSKB Mühendislik Müdürü Hülya Kurt, HVB/Unicredit Group Çevresel ve Sosyal Risk Praktisyoneri Karen Wendt ve UNEP FI Eğitmeni Christina Wood konuşmacı olarak katılmışlardır.

TSKB, KfW Alman Kalkınma Bankası iş birliğiyle “Enerji Verimliliği” semineri düzenledi.
Yenilenebilir enerji ve çevre projelerinin finansmanında geniş portföye sahip TSKB, şirketlerin iklim koruma limitleri dahilinde gelişmelerine ve büyümelerine destek olan KfW Kalkınma Bankası ile ortaklaşa “Enerji Verimliliği” semineri gerçekleştirmiştir. TSKB Genel Müdür Yardımcısı Orhan Beşkök’ün açılış konuşmasını yaptığı seminerde, sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde endüstri ve sanayide enerji verimliliği tartışılmıştır.

28 Eylül’de, TSKB Cennet Bahçesi’nde gerçekleşen etkinlikte TSKB Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Orhan Beşkök, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Başkan Yardımcısı Erdal Çalıkoğlu, KfW Kalkınma Bankası Güneydoğu Avrupa ve Türkiye Enerji ve Ulaştırma Bölüm Başkanı Olaf Zymelka, Berliner Energieagentur, Sanayide Enerji Verimliliği ve Yenilenebilirliği Potansiyel ve Uygulamaları Grup Lideri Sabine Piller, Hayat Kimya’dan Ahmet Işıklar, EPROPLAN GmbH Genel Müdürü Christopher Soldwedel ile Siemens’ten Kaya Tütengil ve Cemil Yaman konuşmacı olarak yer almışlardır.

AFD – Kalkınma Meslekleri Etüd Semineri
18 Ekim tarihinde TSKB Cennet Bahçesi, AFD’nin her sene faaliyet gösterdiği ülkelerden birinde gerçekleştirmekte olduğu “kalkınma meslekleri” ne yönelik etüd seminerine ev sahipliği yapmıştır.
30 AFD yönetici adayının katılımı ile gerçekleştirilen etkinlik dahilinde TSKB İktisat Bölümü Müdürü Refik Akıncı TSKB’nin 61 yıllık gelişimi, TSKB Mühendislik Bölümü Müdürü Hülya Kurt ise TSKB’de Sürdürülebilir Bankacılık konularında sunum yapmışlardır.

TSKB, yer aldığı çok sayıda etkinlikle iklim değişikliği, enerji ve çevre konuları başta olmak üzere dünyamızın geleceği açısından kritik konularda farkındalığı ve duyarlılığı artırmayı sürdürmüştür.

Etkinlik

Organizatör

Yer

Konuşmacı

TSKB’nin Rolü

Environmental Technologies in Turkey Conference

Reviesta Consulting Group Environmental Technologies

Viyana

Nurlan Erol

Konuşmacı

Enerji Verimliliği Haftası

Sektörel Fuarcılık

İstanbul-WOW Convention Center

Halil Eroğlu
Orhan Beşkök

Sponsor + Konuşmacı

Investment Opportunities in Turkey

Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası

İstanbul-WOW Convention Center

Funda Gürel

Konuşmacı

4th Central and Eastern Europe Renewable Energy Forum

Euromoney

Prag

Meltem Gülsoy

Konuşmacı

Port Finance

Port Finance International

İstanbul İngiliz Konsolosluğu

Meltem Gülsoy

Konuşmacı

The Significance of Environment for Financial Institutions and Sustainability Conference

Türkiye Bankalar Birliği

Türkiye Bankalar Birliği

Hülya Kurt

Konuşmacı

Energy Efficiency

Coal, Iron and Steel Industry Manufacturers Association

İstanbul-Hilton Convention Center

Funda Gürel

Konuşmacı

Karbon Saydamlık Projesi

Sabancı Üniversitesi

İstanbul-The Marmara Hotel

Funda Gürel

Konuşmacı

Energy Effiency

Envo Energy Grubu

Marmaris

Ayşe Yenel

Konuşmacı

16th International Energy and Environment Fair and Conference ICCI 2010

Sektörel Fuarcılık

Istanbul-WOW Convention Center

Meltem Gülsoy

Sponsor + Konuşmacı

Turkey Energy&Infrastructure Finance Conference

Euromoney

Istanbul-Movenpick Hotel

Meltem Gülsoy

Sponsor + Konuşmacı

Enerji Verimliliği Semineri

ISO

Odakule Meclis Meeting Room

Burak Akgüç

Konuşmacı

Energy Efficiency Workshop

TSKB&KfW

TSKB Cennet Bahçesi

Orhan Beşkök
Hülya Kurt

Düzenleyici + Konuşmacı

Forum İstanbul-Towards 2023-IX

Özgencil Tanıtım

Swissotel the Bosphorus

Halil Eroğlu

Sponsor + Konuşmacı

EIF Annual Meeting

TSKB

TSKB Cennet Bahçesi

Halil Eroğlu
Orhan Beşkök
Ömer Eryılmaz

Düzenleyici

Environmental and Social Risk Management for Turkish Financial Sector Workshop

UNEP FI & TSKB & TBB

TSKB Cennet Bahçesi

Burak Akgüç
Hülya Kurt

Düzenleyici+ Konuşmacı

Mergermarket Turkey Forum

EMEA

Hyatt Regency Hotel

Halil Eroğlu

Konuşmacı

Halka Arz Zirvesi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası

Haliç Kongre Merkezi

Halil Eroğlu

Sponsor + Konuşmacı

ADFIMI Development Forum

ADFIMI

Sheraton Ataköy

Orhan Beşkök

Sponsor + Konuşmacı

İstanbul Yeşil Ekonomi Zirvesi

DEİK

İstanbul Teknik Üniversitesi – Maçka Kampüsü

Hülya Kurt

Konuşmacı

İMKB Sürdürülebilirlik Endeksi Projesi Çalıştayı

İMKB
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği

İMKB

Hülya Kurt

Konuşmacı

TSKB, 29. Enerji Verimliliği Haftası’na katıldı.
TSKB, bu yıl 29.’su düzenlenen Enerji Verimliliği Haftası kapsamında 13 Ocak 2010 tarihinde WOW Convention Center’da düzenlenen Enerji Verimliliği Projelerinin Finansmanı panelinde yer almıştır. Panelde, TSKB Genel Müdürü Sayın Halil Eroğlu moderatör, TSKB Genel Müdür Yardımcısı Sayın Orhan Beşkök ise konuşmacı olarak katılmışlardır. TSKB yetkilileri panelde enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve çevreye yönelik yatırımlara verdiği destek konusunda katılımcıları bilgilendirmişler; ayrıca etkinlik kapsamında oluşturulan TSKB standı paydaş kitlesiyle etkileşimli iletişime katkıda bulunmuştur.

www.cevreciyiz.TV

Fark etmek için günde bir dakika yeter!
Türkiye’nin en kapsamlı çevre video portalı www.cevreciyiz.TV 2010 yılında başarılı yayın faaliyetlerine devam etmiştir.

Pek çok konu başlığında video yayını yapan ve bu konuda film üreten herkesi filmlerini paylaşmaya davet eden
www.cevreciyiz.TV, çevre dostlarının sürekli takip edebileceği, faydalanabileceği en kapsamlı görsel arşivi olmayı hedeflemektedir.

www.cevreciyiz.com Türkiye’nin en zengin içerikli çevre portalı olarak yayınına devam ediyor...
Çevre konusunda bilgi ve bilinç düzeyine katkıda bulunmak suretiyle toplum çapında bir etki yaratmayı ve TSKB’nin “önceliğimiz çevre” misyonunu paylaşmayı hedefleyen www.cevreciyiz.com yayın hayatına başarıyla devam etmektedir.

www.cevreciyiz.com’da çevreyle ilgili güncel haberler, Türkiye’nin ve dünyanın çevre ajandası, akademisyenlerin, sivil toplum kuruluşlarının, profesyonellerin araştırma ve makaleleri, özel çevre dosyaları, çevre mevzuatı, kurumsal başarı hikayeleri, ünlü doğa fotoğrafçılarının sanal fotoğraf sergileri, karbon ayak izimizi ölçmeye yarayan karbonmetre gibi araçlar ve daha pek çok interaktif bölüm bulunmaktadır.

2010 yılı içinde sosyal medya ağları içinde de yerini alan www.cevreciyiz.com, bu alanda da pek çok kişiye ulaşmayı hedeflemektedir.

TSKB’nin sosyal sorumluluk misyonu, iklim değişikliği konusu başta olmak üzere, dünyamızı ve insanlığın geleceği açısından risk oluşturan konular hakkında toplum nezdindeki farkındalığı ve duyarlılığı artırmak ana düşüncesi etrafında yapılanmıştır.

 

Bu bölümde:

 • 61 yıllık bir öykü
 • Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınması için
 • “Hizmet bütünü” oluşturma stratejisi
 • TSKB’nin ana iş kolları

Bu bölümde:

 • Değer üretmek
 • Kiminle nasıl paylaştık?
 • Uluslararası ve ulusal alanda takdir
 • Yönetim adına: Genel Müdürümüz değerlendiriyor, Banka’nın geleceğine dair hedefleri açıklıyor.

Bu bölümde:

 • Sürdürülebilir kalkınmanın anahtarı: Sürdürülebilir bankacılık
 • “Doğru stratejiyi belirlemek, uygulamak ve sürekli geliştirmek” TSKB olarak sürdürülebilirlik konusundaki temel manifestomuz

Bu bölümde:

 • Paydaşların önemi ve değeri
 • Açık, dürüst ve samimi bir iletişim
 • Küresel ve ulusal inisiyatifler
 • Paydaşlarımız ne diyor?

Bu bölümde:

 • Türkiye’nin ihtiyaçlarına uygun bankacılık ürün ve hizmetleri
 • Tek hedef: Düşük karbon ekonomisi
 • Çevre üzerindeki etkileri yönetmek adına
 • Daha küçük bir karbon ayak izine doğru

Bu bölümde:

 • Kurumsal yönetim ve yasalara tam uyum
 • Sektördeki en yüksek kurumsal yönetim notu
 • Riskler ve politikalar
 • Çevresel risklerin önemi
 • Bankacılık Etik İlkeleri
 • Finansal suçlarla mücadele
 • Tedarikçiler: Dolaylı çevresel etki alanı

Bu bölümde:

 • En değerli varlığımız
 • Rekabetçi ve piyasaya duyarlı bir ücretlendirme politikası
 • Çeşitlik ve fırsat eşitliği
 • Sistematik eğitim yaklaşımı
 • İşyerinde sıfır kaza seviyesi
 • Deniz yoluyla ulaşım

Bu bölümde:

 • Sosyal sorumluluk yaklaşımı
 • 60 yıldır süren senfoni
 • Rüzgarın kanatları
 • cevreciyiz.TV
 • Türkiye’nin en zengin içerikli çevre portalı
 • İş birliği içinde olduğumuz STK’lar

Bu bölümde:

 • Bu rapor hakkında
 • GRI Uygulama Seviyesi Kontrol Beyanı
 • G3.1 İçerik İndeksi
 • Online sürdürülebilirlik
 • Künye
 • İletişim ve hizmet kanalları